"Pomyślcie, to nic nie boli."

Kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

 

 

 

Inspektor Ochrony Danych:

Rafał Malujda

   tel.+48-91-852-20-93

 

 
 
 
 

 

RODO-informacje

15 grudnia w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Nasza szkoła oraz opiekunowie Koła Edukacji Morskiej zostali wyróżnieni za działalność i wspieranie edukacji wodnej i żeglarskiej.

 Zwyczaje morskie w naszej szkole były kultywowane od zawsze. Początkowo byliśmy zrzeszeni w Lidze Morskiej i Rzecznej, a wychowaniem morskim i prowadzeniem szkolnego Koła Ligi Morskiej zajmowali się: Anna Niemczyk (1985/86), Roma Winnicki (1987/88), Jolanta Małecka (1988/90), Mariusz Gruszecki (1990/93), Anna Piasecka (1993/94). Ponadto w latach 1985 – 1995 uczniowie naszej szkoły należeli do sekcji żeglarskiej w Jacht Klubie AZS którą prowadził nauczyciel naszej szkoły - Maciej Siudak. W latach 1987 – 1988 działało również w naszej szkole koło żeglarskie prowadzone przez Franciszek Grabowskiego – trenera żeglarstwa. Od roku 1989 Koło Ligi Morskiej zaczęła prowadzić pani Krystyna Dzienisiewicz do której dołączyła Bożena Godlewska. To one współtworzyły podwaliny obecnych tradycji morskich związanych z życiem codziennym społeczności szkolnej.

Od początku działalności koła dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach szkolnych i międzyszkolnych zajmując czołowe miejsca, a koło otrzymywało nagrody za całoroczną pracę. Członkowie koła uczestniczyli w biwakach m.in. w Pobierowie (1993), Dziwnowie (1994) czy Międzyzdrojach (1996). W ówczesnych czasach szkoła podstawowa obejmowała również edukację na poziomie klas VII i VIII, i uczniowie tych klas ze względu na wiek uczestniczyli w rejsach morskich - nagrodach w konkursach, na żaglowcach: Henryku Rutkowskim, Fryderyku Chopinie, Kapitanie Głowackim oraz Darze Szczecina. W szkole organizowane były chrzty morskie uczniów oraz Sejmiki Żeglarskie na które przybywali goście z całego województwa.

30 stycznia 1994 roku zostało uroczyście otwarte Szkolne Muzeum Morskie, a w roku szkolnym 1996/1997 jako jedno z pierwszych nasze Koło Ligi Morskiej przystąpiło do Miejsko – Regionalnego Programu Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży, który obecnie nosi nazwę Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze przygody – z wiatrem żaglach”.

W roku szkolnym 2006/2007 nastąpiła zmiana i koło prowadziły panie Krystyna Dzienisiewicz i Katarzyna Gutowska. W roku szkolnym 2007/2008 panie Katarzyna Gutowska i Aneta Hirt. Od 2009 roku edukację morską w szkole promują panie Dorota Klimek i Aneta Hirt – Ratajczak oraz od roku 2015 pan Tomasz Berezowski.

Edukacja morska w szkole przebiega wielotorowo i jest uwzględniona na każdym poziomie nauczania. Organizowane są konkursy marynistyczne o charakterze artystycznym: plastyczne, literackie, muzyczne, ale również konkursy, w których należy wykazać się wiedzą o morzu i regionie. Od roku 2011 organizowany jest Marynistyczny Turniej Klas skierowany do uczniów klas 4-6. Turniej trwa przez cały rok szkolny, a klasy mają do wykonania różne zadania np. tworzenie albumów tematycznych, udział w quizie związanym ze Szkolnym Muzeum Morskim czy udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły, Morzu Bałtyckim i Szczecinie. Podsumowanie Turnieju następuje w maju w trakcie obchodów Dnia Patrona Szkoły.

Oprócz konkursów przeprowadzane są przez instruktora żeglarstwa zajęcia dla uczniów młodszych klas, w trakcie których utrwalają wiadomości o regionie, ale również zapoznają się z podstawowym nazewnictwem części jachtu, organizacją życia na żaglowcu oraz uczą się wiązać węzły żeglarskie.

W szkole działa Koło Edukacji Morskiej, które aktywnie uczestniczy w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze przygody – z wiatrem żaglach”. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach oraz szkoleniach organizowanych lub współorganizowanych przez Program. Przedstawiciele Koła Edukacji Morskiej biorą udział w konkursach wiedzy takich jak np. „Wodniacy – wszechstronni, sprawni, zgrani”, „Jacht Dar Szczecina”, „Kuźnia żeglarska”, czy „Wielcy podróżnicy i odkrywcy” - zdobywając czołowe miejsca na podium. Wielokrotnie Koło Edukacji Morskiej otrzymało również tytuł „Najlepszego Żeglarskiego Szkolnego Koła Edukacji Morskiej”. Nasze dzieci wzięły udział w programie „Bezpieczne Miasto – Bezpieczna Szkoła” dofinansowanym przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta. W trakcie zajęć uczniowie doskonalili techniki pływania wpław na basenie pływackim. W roku 2011 Koło wygrało konkurs grantowy „Morskie oblicze Szczecina” otrzymując dofinansowanie na realizację projektu „Szczecin – moje miasto”.

Jednak podstawową działalnością Koła Edukacji Morskiej jest nauka żeglowania na jachtach. W sezonie żeglarskim młodzi żeglarze uczestniczą w zajęciach na przystani żeglarskiej. Uczą się samodzielnie prowadzić żaglówkę – sterują, pracują na linach i żaglach. Wiążą węzły oraz klarują swoje jednostki pływające. Poza sezonem żeglarskim zdobywają wiedzę teoretyczną dotyczącą żeglarstwa np. poznają nazewnictwo poszczególnych części jachtu, kursy jachtu względem wiatru czy wiadomości z ratownictwa morskiego oraz doskonalą techniki wiązania węzłów żeglarskich.

Ponadto nasze Koło Edukacji Morskiej organizuje od 2009 roku Międzyszkolny Turniej Marynistyczny „Każdy może kochać morze” skierowany do uczniów szkół podstawowych. Kilkakrotnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w paradzie morskiej zorganizowanej z okazji obchodów Dni Morza w Szczecinie przedstawiając np. Świtę Neptuna. Corocznie odbywają się obchody Dnia Patrona Szkoły, w trakcie których uczniowie prezentują się artystycznie, a dzieci z klas pierwszych przyjmowane są przez Neptuna w poczet społeczności szkolnej.