Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”

(Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III)

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa zsyłka Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono ok. 140 tys. obywateli polskich, głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei. Wielu z nich nie dotarło do końca wędrówki, umierając w drodze. Na tych, którym się udało, czekała katorżnicza praca, głód, choroby.

Władze Związku Radzieckiego traktowały deportację jako element walki politycznej oraz jako metodę eksterminacji polskich elit i możliwość uzyskania bezpłatnej siły roboczej. W tym roku przypada 83. rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir.

Pamięć ofiar sowieckiego terroru uczniowie naszej szkoły uczcili, biorąc udział w uroczystościach upamiętniających tę bolesną rocznicę przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Centralnym.

Czytaj więcej: Uroczystość upamiętnienia 83. rocznicy Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir

Szanowni Państwo. Miło mi poinformować, że podczas ferii zimowych, opublikowana zostanie nasza odnowiona strona internetowa. Strona wyświetla się w wersji na komputer oraz na urządzeniach mobilnych typu: smartfon oraz tablet. Zachęcamy do częstego odwiedzania naszej witryny.

Janusz Cymerman

27 stycznia 2023 roku w naszej szkole kolejny raz odbył się ,, Wieczór z historią”. Uczestnicy zostali podzieleni na drużyny, które konkurowały ze sobą. Zadania, w których brali udział uczniowie klas siódmych i ósmych to między innymi : tworzenie historycznych budowli z artykułów papierniczych, zagadki dotyczące postaci historycznych czy dopasowanie wydarzeń do rozbiorów Polski. Odbyły się też podchody na terenie całej szkoły a spotkanie zakończyło karaoke. Uczniowie śpiewali piosenki z lat 70, 80 i 90 XX wieku. Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wieczór!

Czytaj więcej: Wieczór z historią

Dzień Dobry

Przypominam, że w dniu dzisiejszym odbędzie się o godz. 17:00 zebranie "trójek klasowych" rad rodziców poszczególnych klas w auli bud.przy ul. Rydla 6.

Informację taką "trójki klasowe" otrzymały od wychowawcy klasy w dniu 07.02.

W imieniu Rady Rodziców

Janusz Cymerman