25 października gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 59 w Szczecinie. Braliśmy udział w lekcji otwartej w klasie 3. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Gierlik Mieliśmy okazje podróżować z uczniami po Polsce i Europie nie wychodząc z klasy. Dziękujemy za zaproszenie.

Czytaj więcej: Wizyta w Szkole SP nr 59

Uczniowie klasy III a przygotowywali i przedstawiali na zajęciach przyrodniczych wykonane przez siebie w domu prezentacje. W ciekawy sposób przybliżyli swoim rówieśnikom tematykę związaną z regionami Polski, naszą planetą, interesującymi miejscami na naszym globie, transportem powietrznym, a także państwami sąsiadującymi z naszym krajem. Część uczniów przygotowała się do zajęć tradycyjnie – wykorzystując plansze wykonane na brystolu, a niektórzy uczniowie wykonali prezentacje komputerowo i do przedstawienia ich kolegom i koleżankom z klasy wykorzystali tablicę multimedialną.

Czytaj więcej: Prezentacje uczniowskie

Tablica interaktywna świetnie sprawdza się podczas ćwiczeń ortograficznych. Dzięki niej na zajęciach z klasą III a możliwe było:

1. Wyświetlenie i przeczytanie wiersza.
  2. Odszyfrowanie wyrazów i wyjaśnienie ich znaczenia.
  3. Tworzenie nowych wyrazów prze zmianę litery.
  4. Tworzenie wyrazów z sylab.
  5. Poprawianie błędów.
  6. Rozwiązywanie krzyżówki.
  7. Uzupełnianie luk wyrazowych.
  8. Rozwiązywanie krzyżówki rz – ż.

Czytaj więcej: Ćwiczenia ortograficzne

Tablica interaktywna bardzo urozmaica zajęcia matematyki. Dzięki niej wykonujemy działania do ćwiczeń zawartych w multibooku, rozwiązujemy zadania z treścią, sprawdzamy poprawność wykonanych zadań, z łatwością rysujemy figury geometryczne. A oto przykłady wykorzystania tablicy podczas zajęć z klasą III a:

1. Rysowanie figur symetrycznych z wykorzystaniem narzędzia – linia.
  2. Zaznaczanie właściwych iloczynów – wyznaczanie trasy wycieczki.
  3. Uzupełnianie brakujących cyfr w liczbach tak by działania były prawidłowe.
  4. Zaznaczanie właściwych ilorazów.
  5. Wykonywanie obliczeń zegarowych.
  6. Wykonywanie obliczeń pieniężnych.
  7. Obliczenia wagowe.
  8. Używanie określeń litr, pół i ćwierć litra.
  9. Obliczanie długości drogi – cm i mm.
  10. Zapisywanie i porządkowanie dat.
  11. Obliczanie różnic wagi.
  12. Obliczanie wagi członków rodziny.
  13. Obliczanie różnic długości.

Małgorzata Antczak

Czytaj więcej: Tablica interaktywna na zajęciach matematyki

28 lutego klasa 3a gościła na zajęciach grupę przedszkolaków ze Słonecznej Dziewiątki.

Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie co to jest alfabet i wykonywaliśmy zadania związane z kolejnością alfabetyczną. Uatrakcyjnieniem spotkania było wykorzystanie tablicy interaktywnej. Dzięki niej:

• obejrzeliśmy i nauczyliśmy się refrenu do piosenki „Alfabet”, którą wspólnie zaśpiewaliśmy,
  • wyświetliliśmy instrukcję wykonania liter alfabetu z 7 elementów.

Przedszkolaki świetnie spędziły czas i miały możliwość przekonać się, że nauka w szkole to nie tylko książki i zeszyty, a starsi koledzy chętnie służą w niej pomocą.

Czytaj więcej: Zajęcia z przedszkolakami