Za oknami wiosna, więc wszystko budzi się do życia. Postanowiłyśmy zatem przygotować dzieciom zajęcia przyrodnicze. Tego dnia oprócz naszych stałych bywalców - patyczaków, mogliśmy obserwować również żywe okazy zwierząt - postać larwalną płazów. W naszej sali świetlicowej 102 na jeden dzień pojawili się nowi goście specjalni – KIJANKI.

Dzieci były bardzo podekscytowane, gdyż niektóre z nich po raz pierwszy miały okazję je zobaczyć. Było mnóstwo pytań, wątpliwości do rozwiązania. Dzieci nie odstępowały kijanek na krok.

Podczas naszych zajęć uczniowie mogli ponadto zapoznać się z różnymi przyrodniczymi książkami, w których były ciekawostki dotyczące żab. Dowiedzieli się z nich m.in. że żaby są płazami, a składane przez nie jaja to skrzek. Wsłuchiwaliśmy się również w odgłosy żab, nagrane na płycie CD.

Po pierwszych dyskusjach, obserwacjach i krótkim filmie edukacyjnym, rozdane zostały dzieciom plansze z cyklem rozwoju żaby. Dzięki temu dzieci mogły uszeregować zdobytą wiedzę. Następnie wysłuchały bajki, pt.: "Opowieść jednej żaby". Po bajce z wielkim entuzjazmem przystąpiły do wykonania pracy technicznej, tj. tworzyły swoje piękne zielone żaby, które trzeba było wyciąć, a następnie odpowiednio skleić. Papierowe żaby zaproszone zostały do wspólnej zabawy ruchowej. Odbyły się nawet wyścigi żab ;)

Dodatkową atrakcją było karmienie kijanek pokarmem dla ryb (w tym okresie żywią się one tym samym, co ryby).

Naszą salę odwiedzały dzieci z klas II i z przedszkola, a „gospodarze” czuli się dumni, że to właśnie u nich można podziwiać tak interesujące zwierzęta. Z relacji rodziców wiemy, że dzieci były zachwycone dniem pełnym wrażeń i z entuzjazmem opowiadały swoim bliskim o tym niesamowitym wydarzeniu.

Po zajęciach kijanki powróciły do swojego naturalnego zbiornika wodnego, by dalej mogły się rozwijać w swoim pierwotnym środowisku.

Wychowawcy świetlic: Agnieszka Bobkowicz & Ewa Kalityńska- Rutkowska